Kočičí drápky .....

Jak poznáte, že jsou drápy kočky přerostlé? Vykukují z nehtového vaku. Na první pohled se může dokonce zdát, že je vůbec nezatahuje. Při chůzi pak klapou o plovoucí podlahu nebo se zadrhávají o koberec a pohovku.

Co mohou přerostlé drápky kočce způsobit....

  • Znesnadňují kočkám aktivity tím, že se snadno o vše zachytávají.
  • Narušují rovnováhu při pohybu.
  • Mohou bolestivě zarůstat a způsobovat záněty.
  • Kočka může začít škrábat nábytek a tím jej ničit.
  • Během hry poškrábe páníčka nebo jakéhokoliv jiného člena rodiny, ať už malé děti, dospělé nebo další čtyřnohé společníky v domácnosti.

Kočičí drápy je důležité stříhat pokud....

  • Mají tendenci přerůstat či praskat.
  • Kočka si je nemá kde brousit (kočičí škrabadlo, kartonové škrabadlo, přírodní strom)
  • Přivezete si z porodnice nového člena rodiny a nevíte, jak bude váš mazlíček reagovat.

Jak na stříhání drápků krok po kroku....

  • Začněte pozvolna, nejlépe už od kotěte. A to tak, že ji při hlazení a konejšení zkusíte lehce vzít za tlapku, kterou lehce masírujete. Pár dní to opakujte, aby si na dotyk zvykla.
  • Po pár dnech, až si kočka navykne na mačkání, vezměte si do jedné ruky zastřihovací kleštičky a druhou rukou lehce kočce zatlačte na prst, aby se vysunul drápek.Pomocí kleštiček ustřihněte koncovou průhlednou část drápku. Vždy stříhejte raději méně než více. Hlouběji se nachází nehtové lůžko (červený proužek). Když ho zastřihnete, bude to kočičku bolet a začne krvácet. Střih drápku by měl být rychlý a úhledný, aby se předešlo třepení.
  • Na předních tlapkách má kočka 5 drápků. Nikdy nezapomínejte ostříhat i ten pátý, který se nachází o něco níže než všechny ostatní. U většiny kočiček stačí zastřihávat pouze drápky na předních tlapkách. Zadní nejsou tak ostré, nerostou tak rychle a navíc si je kočka často sama okusuje. Pokud se však váš parťák zadrhává o koberec i zadními tlapkami nebo vás škrábe při odrazu, zkraťte i ty zadní.
  • Je pravděpodobné, že se kočičce domácí zkrášlování po chvíli přestane líbit. Nijak na ni nenaléhejte a pamatujte si, že nemusíte všechny drápky ostříhat najednou. Část můžete odložit na později nebo na další den, abyste ji zbytečně nestresovali. Důležité je, aby si váš mazlíček spojil manipulaci s tlapkami a úpravu drápků s příjemným pocitem.

Co dělat, když omylem střihnete do nehtového lůžka....

Pokud omylem kočičce střihnete do nehtového lůžka, namažte jí ránu dezinfekcí, můžete poté použít dračí krev (tinktura zmírní bolest, ochrání před infekcí, pomůže hojení a navíc se hodí i k vnitřnímu užití. Takže i když si na ní kočička při olizování rány smlsne, vůbec nic se nestane).

 Pravidla pro stříhání kočičích drápků....

  • Zastřihávejte pouze, pokud je to nutné.
  • Používejte kleště na drápky menší velikosti  (s kvalitními a ostrými kleštičkami půjde stříhání mnohem lépe a navíc se kočičce nebudou drápky třepit)
  • Buďte trpěliví. Jinak to neskončí dobře pro vás ani pro kočku.
  • Zkracujte vždy jen koncovou průhlednou část drápku.
  • Pořiďte kočičce škrabadla, ať si může brousit drápky dle potřeby.
  • Po ostříhání drápků nezapomínejte na odměnu ve formě pamlsku

Našli jsme doma kočičí drápek....

Nemusíte se ničeho obávat, nejedná se přímo o dráp, ale pouze o svrchní vrstvu. Kočičí drápky se přirozeně obnovují a odumřelá vrstva čas od času odpadne. Odhalí se tím nový, ostrý drápek. Pokud by se stalo, že si kočka drápek vytrhla, zranění by krvácelo, což byste si určitě všimli. 

Shrnutí: Stříhání drápků u koček....

  • Pokud žije vaše kočka pouze v domácím prostředí, zastřihávejte drápky, aby nedocházelo k ničení nábytku, zadrhávání o koberec nebo bolestnému zarůstání.
  • Drápky stříhejte pouze v době, kdy je vaše kočka v klidu. Nikdy ji stříháním nestresujte.
  • Zkracujte vždy jen koncovou průhlednou část drápku, aby nedošlo k poranění nehtového lůžka.
  • Pořiďte jí škrabadlo, kde si bude sama drápky obrušovat.
  • V případě, že si se stříháním drápků nevíte rady nebo se bojíte, navštivte veterináře a ten vám ukáže, jak na to.

 

           

 

 

                              

Kočičí ouška....

Sluch je pro kočky velmi významným smyslem. Je to ostatně patrné na první pohled. Většinou vzpřímené kočičí uši po stranách vrcholu hlavy. Ani mezi šlechtěnými kočkami nejsou v postavení a vzhledu uší velké rozdíly.

Největší ušní boltce mají kočky sphynx, také siamské a orientální kočky, nejmenší naopak perské kočky. Malé uši perské kočky jsou typicky zaoblené a nasazené nízko na hlavě. Skutečně zvláštní uši má však plemeno jiné… Zatímco uši naprosté většiny koček jsou nápadné, nápadné pro své sklopené uši jsou skotské klapouché kočky a několik málo dalších kočičích plemen.

Na rozdíl od člověka dokáže kočka svýma ušima pohybovat. To zdokonaluje její sluchové schopnosti. Uši ovládá celé spektrum svalů, které umí natočit ucho přesně tím směrem, odkud přichází zvuk. Zvíře přitom nemusí vůbec otáčet hlavou. Pohyby uší umožňují velmi přesně lokalizovat zdroj zvuku

Zdravá kočičí ouška jsou čistá ouška....

Zdravé kočičí ucho je uvnitř hladké a růžové. Nesvědí, nenutí kočku k drbání a nebo třepání hlavou. Ve většině případů stačí správná péče o uši jako prevence.

Jak pečovat o kočičí ouška....

Občas, ideálně asi jednou za měsíc, uši vizuálně zkontrolujte. Právě v kontrole spočívá hlavní péče o kočičí ouška. Běžně je v nich malé množství ušního mazu, které nepředstavuje větší problém. Horší jsou tmavé částečky vzhledu kávové sedliny, které poukazují na nepříjemného parazita – ušní svrab. Některým kočkám se uši nešpiní. Další kočky zvládnou čištění uší sami pomocí tlapičky a jazýčku.

Část koček potřebuje občas ucho vyčistit. S čištěním to však nikdy nepřehánějte a buďte maximálně opatrní. Přehnanou či nesprávnou péčí můžete kočce snadno ublížit! Stačí otřít přebytečný ušní maz kouskem gázy, hadříkem, vatovým polštářkem či papírovým kapesníčkem. Vždy je důležité především to, aby šlo o pevný materiál a kousíčky materiálu (vlákénka vaty, kousky bavlny apod.) nezůstávaly v uchu, kde by mohly způsobit problém. Pomoc s čištěním uší bývá nezbytná zejména pro stárnoucí kočky a případně nezkušená koťata.

Kdy čistit kočce ouška....

U zdravých koček stačí zkontrolovat a případně vyčistit ouška – zpravidla jednou za mšsíc (pokud na to kočky nestačí sami). Nadbytečné čištění uší může být příčinou potíží, přehnaná péče je tedy spíše na škodu!

Pokud kočku trápí ušní svrab (kvůli svědění si uši drbe, třepe hlavou a v uších má viditelné tmavé částečky), většinou vyžaduje zvláštní léčbu s pomocí veterináře. Jinak hrozí dalšími zdravotními komplikacemi.

Jak se čistí kočičí ouška....

  • Než se pustíte do čištění, uvědomte si, že kočičí ucho je jiné než ucho člověka nebo ucho psa. Ušní bubínek je uložený jen v malé hloubce a při neopatrném čištění ho můžete zasáhnout.
  • Hrozí také, že nečistoty zanesete hlouběji do ucha a způsobíte tak třeba nepříjemný zánět uší. Proto se nedoporučuje kočce čistit uši pomocí vatových tyčinek (určených pro lidi).
  • Jakkoli, pokud budete s vatovými tyčinkami manipulovat šetrně, je možné s nimi odstranit nečistoty z horní části ušního boltce. Musíte však počítat s tím, že kočce čištění uší nemusí být příjemné, a tak sebou kdykoliv může trhnout.
  • Posloužit k čištění horní části ušního boltce může i vatový polštářek (bavlněný hadřík, papírový kapesníček apod.). Opět je důležité ohlídat, abychom nečistoty nezanesly hlouběji do uší. V žádném případě by v uchu neměly zůstat ani kousíčky vaty či jiného materiálu.
  • Nikdy nečistěte obě uši stejným vatovým tamponkem, kapesníkem apod. Hrozí, že infekci zavlečete z jednoho, nemocného ucha do ucha druhého, zdravého.

Nikdy kočičí uši nečistíme do hloubky. Čistíme je pouze tam, kam vidíme. Jinak je pro kočku čištění bolestivé a co hůř – nešetrné hloubkové čištění uší je také nebezpečné.

Problémy kočičích oušek....

Tak, jako je kočka náchylná na ušní svrab. Již bylo zmíněno, že i u kočky může ušní svrab může přerůst v zánět zvukovodu. Ten může být způsobený nešetrným, ale také nadměrným čištěním uší. Proto do uší kočky výrazně nezasahujte.

Zánět zvukovodu (kanálku směřujícího od ušního boltce k bubínku) se projevuje větším množstvím ušního mazu a hnisu v uchu. Výtok zpravidla zapáchá. Příčiny mohou být bakteriální, plísňové nebo parazitální. Ty jsou u koček nejčastější. Původcem potíží s ušima jsou i kvasinky. Léčba by měla být vždy v rukou odborníka, který nejprve určí příčinu potíží, dle toho pak i léčbu.

Problémem mohou být i ostnatá semena trav, které se zapíchnou v uších. Travní osina se pak může stát mechanickým spouštěčem ušního zánětu. Tento problém se pochopitelně týká výhradně venkovních koček.

Výhradně kocourů se pak týkají i kocouří bitky, které nezřídka končí natržením uší. Malé poranění se časem zahojí samo, větší natržení ucha může být příčinou zánětu, se kterým si kocour sám nemusí poradit. Pak je na místě pomoc veterináře.

Dalšími problémy, se kterými se můžete u uší kočky setkat, jsou zánětlivé polypy ucha (nezhoubné stopkaté výrůstky). Mohou být i důsledkem chronického zánětu nebo projevem rýmy. Vyžadují chirurgické odstranění.

Starší kočky mohou trpět ušními nádory, i ty se léčí chirurgicky.

Jako následek krvácení vzniká ušní hematom. I ten může provázet zánět zevního zvukovodu, může mít původ i v agresivním škrábání.

Specifickou skupinou jsou kočky plemene sphynxSphynx nemá srst, které u jiných koček slouží i k absorpci kožního mazu. Maz zůstává na kůži, také v uších sphynxe je více mazu než u chlupatých koček. Péče o kůži a uši kočky sphynx je tak o něco náročnější.

 

                           

Kočičí zoubky...

                             

Péče o kočičí kožíšek....